elektrorezistence (ePSÍ)

Faktor ePSÍ je nevysvětlitelný vliv na počítače a další elektrická zařízení, která se začnou chovat poruchově nebo přestanou fungovat. Tento faktor ovlivňuje, nakolik je jedinec tzv. elektrorezistentní.

Pokud projdete okolo počítače a ten skončí v modré smrti, tak jste velmi elektrorezistentní. Pokud ale jen občas na mobilním telefonu zavoláte někomu jinému, než jste si mysleli, že voláte, tak se vás týká nízký faktor ePSÍ.

Objeven byl Hynkem Krásou a na název přišel společně s profesorem Patou, když díky nefunkčnímu Smartbone (a tedy zdroji informací i překladači) hladověli na portugalské pláži a místní rybáři jim nabídli čerstvě ugrilovanou rybu. Plastová vidlička z letadla se při styku s lahodným teplým pokrmem poněkud zkroutila.

epsí

„To vypadá jako epsí,“ podotkl Pata, když si všiml, kam směřuje Hynkův lehce nepřítomný pohled.

„Epsí? o tom jsem nikdy neslyšel,“ vytrhl se z úvah Hynek. „snad psí, ne? Písmeno, co si přisvojili telepati, jasnovidci a jim podobní.“
„Nikoliv, pane kolego. Epsí bylo písmeno řecké abecedy užívané až do šestého století před naším letopočtem. V symbolické rovině se užívalo pro označení zásvětí, přeneseně také duši či prostor za hranicí smyslů. Jenže pověrčivý Solón ho nechal z abecedy vyškrtnout, takže se o něm ve škole už nevyučuje,“ mlaskal s plnou pusou Pata. „Aspoň to tak tvrdí Platoteles.“

Hynek dál zíral na vidličku – Epsí. Pak se podíval na nefunkční Smartbone na svém předloktí. Pak se zase podíval na Patu a pak znova na vidličku. a najednou mu to všechno začalo dávat dokonalý smysl.

(povídka Faktor ePSÍ, My jsme vám to říkali, 2014)

Ilustrace: Jaroslav Svoboda, 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *