Satva

Staroindicky „sattva“ znamená „čistá pravda“.

Původně neobydlená planeta s 0,97 g gravitace, vzdálená 1,3 AU od hvězdy, s dobou rotace 27,5 dne kolem své osy a 1,7 roku kolem své hvězdy; nedýchatelná atmosféra, obsahuje běžné uhlovodíkové plyny. Tlak jako na Zemi na hladině moře. Tekutá voda v mořích, život nepotvrzen. Průměrná teplota na povrchu 25 stupňů Celsia.

Ve skalnaté oblasti se nachází tři roky stará automatizovaná průzkumná základna s vybavením pro tříčlennou posádku, která se na planetu ještě nedostavila. Základna obsahuje průzkumná vozidla a letouny a nasbíraná data v krystalických databankách. Velí jí zastaralá verze počítače VIR používající jméno Satvakuk. Mezi vybavení též patří pípající robot se čtyřmi mechanickými pažemi zvaný Trojkolka.

Nouzově zde přistane vesmírná jachta Jasmínový paprsek s jediným pasažérem Achilleem Patou III., jelikož se v ní porouchá jediný dostupný záchod Sifon omega.

Pár hodin po odletu Jasmínového paprsku aktivní sopka zakonzervuje žhavým popelem exkrement Achillea Paty III. a měsíc poté je základna demontována kvůli příliš silné tektonické činnosti a plánovaná terraformace je zrušena.

Co se z toho vyvine za miliony let se dozvíte v druhém dějství povídky Na počátku bylo… (Odpor je zbytečný)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *